2

Svečano otvorena izložba „Volim svoju županiju“ u Šibeniku

08.10.2025 07:46

Foto natječaj je trajao dva tjedna, a odaziv je bio izniman, jer je prijavljeno gotovo 1000 fotografija autora iz svih hrvatskih županija, ali i Hrvata izvan Hrvatske.

U Muzeju grada Šibenika 7. listopada svečano je otvorena izložba najboljih fotografija foto natječaja „Volim svoju županiju“, koja donosi jedinstvene i estetski dojmljive prizore iz svih hrvatskih županija i Grada Zagreba. Ovogodišnje svečano otvorenje održano je upravo u Šibeniku, jer pobjednička fotografija autora Luigija Shkrelija dolazi iz Šibensko-kninske županije.

Foto natječaj je trajao dva tjedna, a odaziv je bio izniman, jer je prijavljeno gotovo 1000 fotografija autora iz svih hrvatskih županija, ali i Hrvata izvan Hrvatske.

U svom pozdravnom govoru, župan Šibensko-kninske županije Paško Rakić, istaknuo je važnost ovog projekta:
– Izuzetno mi je drago što ove godine pobjednička fotografija dolazi upravo iz naše županije. Hrvatska zajednica županija je prije skoro deset godina pokrenula projekt Volim svoju županiju, s ciljem približavanja skrivenih i često nedovoljno otkrivenih ljepota Lijepe naše svim građanima, a korištenjem suvremenih medija postignuta je veća vidljivost, ali i uspostavljen snažniji kontakt s mlađim generacijama. Time smo ih ne samo potaknuli na otkrivanje regija iz kojih dolaze, već i osvijestili važnost regionalnog razvoja i međužupanijske suradnje – rekao je župan Rakić, te zahvalio svim sudionicima natječaja, kao i Muzeju grada Šibenika na domaćinstvu.

Sve prisutne pozdravili su i profesionalni fotograf Damir Hoyka, predsjednik stručnog žirija, ravnatelj Muzeja grada Šibenika Toni Brajković, te autor pobjedničke fotografije ovogodišnjeg natječaja, Luigi Shkreli iz Primoštena.
Svaka od ovih fotografija priča svoju jedinstvenu priču, a zajedno tvore arhetipski prikaz bogatstva i raznolikosti svih naših županija. Prilikom selekcije, posebno smo vodili računa da fotografije zadovolje visoke tehničke standarde, ali i da na autentičan način obrade prikazanu tematiku. Fotografija je uvijek više od pukog vizualnog zapisa. Ona je snažan oblik komunikacije i povezanosti među ljudima - kazao je Hoyka. 

Stručni žiri nije imao nimalo lak zadatak suziti izbor svih pristiglih fotografija na 27 najboljih, koje uskoro kreću na put po svim hrvatskim županijama. Kao i dosad, izložbeni postav bit će doniran jednoj javnoj ustanovi – bolnici, domu zdravlja ili domu za starije.

Podsjetimo, fotografije su birane u četiri kategorije:
1. Najbolje fotografije prema mišljenju žirija – po jedna iz svake županije i Grada Zagreba (ukupno 21 fotografija)
2. Najbolja fotografija snimljena dronom – tri najbolje fotografije
3. Najbolja fotografija Hrvata izvan RH – tri najbolje fotografije
4. Fotografija s najvećim brojem online glasova – odabrana između svih prijavljenih iz prethodne tri kategorije

Luigi Shkreli iz Šibensko-kninske županije, s fotografijom naslova „Nema predaje, samo jako!“, pobijedio je u prvoj kategoriju odnosno osvojio prvo mjesto prema mišljenju žirija. Na kraju svečanosti, svim prisutnim autorima uručene su prigodne nagrade i zahvalnice, a organizatori su pozvali posjetitelje da izložbu razgledaju i podijele doživljaje putem društvenih mreža, čime se nastavlja promovirati ljepota i raznolikost svih hrvatskih regija.

Izložbu su organizirali Hrvatska zajednica županija i Šibensko-kninska županije, u suradnji s Muzejom grada Šibenika, a ostaje otvorena do 28. listopada 2025. Možete je pogledati svakim radnim danom od 10 do 14 sati, u dvorani za privremene izložbe (ulaz s obale).

Galeriju fotografija možete pogledati ovdje: Galerija/Volim svoju županiju 2025.