Novosti / Hrvatska zajednica županija

  • Pogled u 2023.: Splitsko-dalmatinska županija

Pogled u 2023.: Splitsko-dalmatinska županija

Županijski razvoj i važni projekti u 2022. godini

Sagledamo li godinu iz perspektive naše županije, možemo je ocijeniti jednom od uspješnijih godina u proteklom, dužem vremenskom razdoblju. Uz stabilnu financijsku situaciju, potrebno je još jednom istaknuti brojne projekte i programe, od kojih neke provodimo godinama, u kontinuitetu, a neke smo tek pokrenuli. Još kada na sve dodamo sjajni uspjeh naših Vatrenih na svjetskom prvenstvu, možemo uistinu biti zahvalni i ponosni. Trebala bi nam cijela novina za nabrojati sve projekte i programe koje županija provodi jer ih mamo oko 140. Spomenut ću samo one za koje naši brojni sugrađani znaju, jer ih se izravno dotiču i potiču ih na samozapošljavanje i zapošljavanje drugih kroz otvaranje vlastitog obrta ili tvrtke, na unaprjeđenje poslovanja u poljoprivredi i slično. Veliki broj korisnika je upoznat s programima i projektima kao što su  „Županija za tebe“, koji godinama uspješno provodimo .Kroz projekt  „Tu je tvoj dom“, ove godine je gotovo 70 ugovora potpisano s mladim obiteljima iz slabije razvijenih krajeva županije; tu su i poticaji malom i srednjem poduzetništvu, kroz koje smo samo ove godine potpisali 360 ugovora, te izvrsni projekt očuvanja mora i pomorske baštine, „Pomorsko je dobro“. Nadalje, tu su poticaji za žene početnice u poduzetništvu, projekt „Zaželi“, za teže zapošljive osobe i invalide koji se mogu i žele uključiti u svijet rada. Kako smo kao županija usmjereni na obnovljive izvore i zelenu energiju, pokrenuli smo projekt sufinanciranja ugradnje fotonaponskih elektrana za obiteljske, stambene objekte ali i u javnom sektoru, ugradnjom na objektima u vlasništvu županije i županijskih ustanova (škole, domovi zdravlja, ljekarne, itd.) i ispostava na području cijele županije. Pri tomu uvijek vodimo računa o ravnomjernom razvoju svih krajeva županije. Ljude možete zadržati ako imaju krov nad glavom i radno mjesto. Zbog toga su nam itekako važni svi projekti demografske obnove.

Koliko će, posebice energetska kriza i inflacija, utjecati na daljnji razvoj županije?

Raduje me činjenica da je prema nedavno objavljenim statističkim podacima broja rođenih i umrlih, od 10 jedinica lokalne samouprave u kojima imamo prirast stanovništva, njih četiri s područja naše županije. Čak i u nekim otočkim mjestima imamo nešto bolju demografsku sliku zahvaljujući predanom radu i dobrom gospodarenju javnim novcem, gradonačelnika i načelnika tih sredina. To nam je svima putokaz, kako planirati sve buduće proračune, jer uzalud nam prometnice i najmodernije ceste, ne znam kakva infrastruktura, ako ne bude ljudi, ako ne nađemo načina zadržati mlade obitelji. Zato ću spomenuti ovdje još neke naše projekte o kojima se možda manje govori, a koje mladim obiteljima ipak olakšavaju život: od prve torbe za novorođenče, preko dara roditeljima za prvorođeno dijete, poticanje obitelji s većim brojem djece, do besplatne studentske vožnje vlakom.